All about flooble | fun stuff | Get a free chatterbox | Free JavaScript | Avatars    
perplexus dot info

Home > General > Word Problems
Fruit prices (Posted on 2012-06-05) Difficulty: 1 of 5
At the store, there is a rule for determining the price of fruit. An apple costs 50¢, a pear costs 40¢, and an orange costs 60¢. It seems like the rule is 10¢ per letter, but a lemon does not cost 50¢. How much does a lemon cost?

See The Solution Submitted by Math Man    
Rating: 4.0000 (1 votes)

Comments: ( Back to comment list | You must be logged in to post comments.)
Solution HOW MUCH DO YOU WANT IT TO COST? | Comment 1 of 8

HOW MUCH DO YOU WANT IT TO COST?

A: In my store all letters are free, except l=50c,r=40c,g=20c, and m is lemon's price minus 10c. So an appLe costs 50, a peaR costs 40, and an oRanGe costs 60. if you want to sell a lemon for 90cr then m=80c  LeMon=90.K

B: In my store all letters are free, except p=10c, e=30c,g=30c as well, and m is lemon's price minus 30c. So an aPPlE costs 50, a PEar costs 40, and an oranGE costs 60. if you want to sell a lemon for 90c then m=60c,   lEMon=90

Need I continue??


  Posted by Ady TZIDON on 2012-06-05 11:57:02
Please log in:
Login:
Password:
Remember me:
Sign up! | Forgot password


Search:
Search body:
Forums (0)
Newest Problems
Random Problem
FAQ | About This Site
Site Statistics
New Comments (2)
Unsolved Problems
Top Rated Problems
This month's top
Most Commented On

Chatterbox:
Copyright © 2002 - 2017 by Animus Pactum Consulting. All rights reserved. Privacy Information