All about flooble | fun stuff | Get a free chatterbox | Free JavaScript | Avatars    
perplexus dot info

Home > Just Math
An Apple A Day (Posted on 2004-02-11) Difficulty: 2 of 5
In a market Mrs. Smith and Mrs. Jones sell apples. Mrs. Jones sells her apples for two per shilling. The apples of Mrs. Smith are a bit smaller; she sells hers for three per shilling.

At a certain moment, when both ladies both have the same number of apples left, Mrs. Smith is called away. She asks her neighbour to take care of her goods.

To make everything less complicated, Mrs. Jones simply puts all apples to one big pile, and starts selling them for two shilling per five apples. When Mrs. Smith returns the next day, all apples have been sold. But when they start dividing the money, there appears to be a shortage of seven shilling.

Supposing they divide the number equally, how much does Mrs. Jones lose with this deal?

See The Solution Submitted by Ravi Raja    
Rating: 3.0000 (6 votes)

Comments: ( You must be logged in to post comments.)
  Subject Author Date
answerK Sengupta2007-12-07 06:14:45
QuestionNo SubjectJohnny2004-10-09 19:00:26
SolutionSolution (no applet used)Penny2004-02-11 09:17:32
aplles and orangesretiarius2004-02-11 09:11:59
Please log in:
Login:
Password:
Remember me:
Sign up! | Forgot password


Search:
Search body:
Forums (0)
Newest Problems
Random Problem
FAQ | About This Site
Site Statistics
New Comments (4)
Unsolved Problems
Top Rated Problems
This month's top
Most Commented On

Chatterbox:
Copyright © 2002 - 2017 by Animus Pactum Consulting. All rights reserved. Privacy Information