All about flooble | fun stuff | Get a free chatterbox | Free JavaScript | Avatars    
perplexus dot info

Home > General > Word Problems
Fruit prices (Posted on 2012-06-05) Difficulty: 1 of 5
At the store, there is a rule for determining the price of fruit. An apple costs 50¢, a pear costs 40¢, and an orange costs 60¢. It seems like the rule is 10¢ per letter, but a lemon does not cost 50¢. How much does a lemon cost?

See The Solution Submitted by Math Man    
Rating: 4.0000 (1 votes)

Comments: ( Back to comment list | You must be logged in to post comments.)
Solution A semi-sensible solution | Comment 2 of 8 |
As ADY points out, since there are so many variables if we assign each letter a price, there are many possible numbering schemes that could work.

Here's a nice simple one:
A=1, B=2, C=3 D=4 etc

APPLE = 1+16+16+12+5 = 50
PEAR = 16+5+1+18 = 40
ORANGE = 15+18+1+14+7+5 = 60
and so
LEMON = 15+5+13+15+14 = 59 cents

The three fruits given each are a nice coincidence because they average 10 cents per letter.
Two follow ups:  What other fruits (if any) average 10 cents per letter?  What's the cheapest fruit?

  Posted by Jer on 2012-06-05 13:14:29
Please log in:
Login:
Password:
Remember me:
Sign up! | Forgot password


Search:
Search body:
Forums (0)
Newest Problems
Random Problem
FAQ | About This Site
Site Statistics
New Comments (1)
Unsolved Problems
Top Rated Problems
This month's top
Most Commented On

Chatterbox:
Copyright © 2002 - 2017 by Animus Pactum Consulting. All rights reserved. Privacy Information